Žindymo reikšmė vaiko sveikatai

Mother breastfeeding her child
Mother breastfeeding her child

Šiandien jau neabejojama, kad motinos pienas – vienintelis idealus maistas naujagimiui ir pirmųjų 5-6 mėn. kūdikiui, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai. Motinos pienas yra geriausias natūralus kūdikio maistas. Jis patenkina visus kūdikio maitinimo poreikius pirmąjį gyvenimo pusmetį. Motinos piene yra visų kūdikiui reikalingų medžiagų. Jis tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, todėl gerai pasisavinamas. Visa tai skatina gerą vaiko augimą ir fizinį vystymąsi.

Motinos pienas yra pirmoji kūdikio imunizacija. Jame veikia biologiškai aktyvūs imuninės (apsauginės) sistemos elementai: baltieji kraujo kūneliai ir kitos ląstelės, antikūnai, stabdantys bakterijų ir virusų dauginimąsi, ir kt.

Maitinimas krūtimi yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, o motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajusti jo poreikius.

Žindomi kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūminės kvėpavimo takų infekcijos.

Kūdikiai negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo.

Žindyti iki 6 mėnesius kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis.

Žindomi 2 kartus rečiau serga vidurinės ausies uždegimu.

Nežindytus kūdikius 3 kartus dažniau ištinka staigi kūdikių mirtis.

Apie 80 proc. 3 mėnesių amžiaus žindomų kūdikių ir tik 43 proc. mišiniais maitinamų, yra normalaus svorio.

Žindyti vaikai, būdami vyresnio amžiaus, yra rečiau nutukę.

Žindytiems vaikams mažesnė alergijos atsiradimo rizika.

Vaikai, žindyti iki 6 mėnesių du kartus rečiau serga vėžiu vaikystėje.

Žindyti vaikai rečiau serga I tipo cukriniu diabetu.

Nežindyti 3 kartus dažniau nei žindyti vaikai serga akių sausme.

Žindomų kūdikių rega yra geresnė už maitinamų pieno mišiniais.

Kuo ilgiau žindoma, tuo rečiau būna netaisyklingas sukandimas.

Žindomų kūdikių išdygusius dantis rečiau pakenkia ėduonis.

Žindymo reikšmė motinos sveikatai:

Po gimdymo žindančioms motinoms greičiau susitraukia gimda, joms mažesnė kraujavimo rizika, jų organizmas po gimdymo greičiau atsistato. Žindymas nors du mėnesius sumažina tikimybę sirgti kiaušidžių vėžiu 25 proc. Nors tris mėnesius žindžiusios motinos 2 kartus rečiau serga krūties vėžiu. Žindžiusioms moterims osteoporozės tikimybė, sulaukus 65 metų ir vyresnėms, sumažėja 50 proc.; jei moterys žindė kūdikius iki 9 mėnesių, osteoporozės tikimybė sumažėja net 75 proc. Maitinti krūtimi patogu, praktiška ir ekonomiška.

Svarbu žinoti kiekvienai mamai!
Po gimimo sveikas naujagimis pridedamas prie motinos krūties taip greitai, kaip tik įmanoma, bet ne vėliau kaip per pirmąsias 2 val., žindoma 8-10 min. Ankstyvas žindymas skatina pieno gamybą. Be to, pirmosiose priešpienio porcijose yra gerokai daugiau IgA (imunoglobulinas, gaunamas iš motinos per pieną, palaikantis vaiko imuninę sistemą) negu vėlesniame priešpienyje ir subrendusiame piene.

Naujagimis maitinamas pagal poreikį (ad libitum) – tiek, kiek jam reikia, tada, kai jis alkanas, o ne nustatytomis valandomis. Pirmosiomis dienomis naujagimis žinda krūtį 10-12 kartų per dieną, vėliau – 6-7 kartus. Krūtį leidžiama žįsti 10-20 minučių.

Pieno kiekis, kurio reikia vienam maitinimui pirmųjų dešimties dienų naujagimiui, skaičiuojamas pagal formulę: 10-15 ml x n; čia n – dienų skaičius. 10 dienų – 6 savaičių naujagimiui reikiamas pieno kiekis per parą sudaro 1/5 naujagimio kūno svorio.

Žindymas – nesenkantis meilės ir teigiamų emocijų šaltinis ir naujagimiui, ir motinai. Žindymas svarbus ir vaiko, ir motinos sveikatai.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook